KISQALI + ET: immár mind EBC, mind ABC esetén OS-előny az összes III. fázisú vizsgálatban†2-5
HR+/HER2– EBC esetén
KISQALI + AI: kedvező OS-eredmények klinikailag jelentős előnnyel a CDK4/6i-kezelésre alkalmas, nagy kockázatú betegek legszélesebb körében‡1,2,6-8
Az ESMO 2026. évi kongresszusán bemutatott 6 éves NATALEE-adatok szerint a KISQALI + AI kedvező OS-előnyt biztosított az önmagában adott AI-hoz képest, tartós iDFS- és DDFS-előny mellett, amely a kezelés befejezése után tovább nőtt.2
6 évnél a KISQALI + AI ~20%-kal csökkentette a halálozás kockázatát az önmagában adott AI-hoz képest2
OS:
Forrás: Slamon D, et al. 2026.2
A KISQALI + AI (n=2549), illetve az AI (n=2552) karon 178, illetve 205 OS-esemény következett be. A halálozás kockázatának 19,1%-os relatív csökkenése a KISQALI + AI mellett az önmagában adott AI-hoz képest; HR 0,809 (95%-os CI: 0,661–0,989; p=0,019); ARR: 2,13%. Nominális log-rank p-érték (leíró jellegű). Medián utánkövetési idő: 66,5 hónap.2
Tartós iDFS- és DDFS-előny az önmagában adott AI-hoz képest, amely a kezelés befejezése után tovább nőtt2
iDFS (a NATALEE elsődleges végpontja): 2,9
Az ARR az 5 évnél mért 4,1%-ról 6 évnél 5,3%-ra nőtt2
Forrás: Slamon D, et al. 2026,2 és Hortobagyi GN, et al. 2025.9
A KISQALI + AI (n=2549), illetve az AI (n=2552) mellett 374, illetve 461 iDFS-esemény következett be. A kiújulás kockázatának 25,9%-os relatív csökkenése a KISQALI + AI mellett az önmagában adott AI-hoz képest; HR 0,741 (95%-os CI: 0,646–0,849; p<0,001); ARR: 5,3%. Nominális log-rank p-érték (leíró jellegű). Medián utánkövetési idő: 66,3 hónap.2
DDFS:
A távoli áttétek jelentik az emlőrák okozta halálozás fő okát10
Forrás: Slamon D, et al. 2026.2
A KISQALI + AI (n=2549), illetve az AI (n=2552) karon 344, illetve 423 DDFS-esemény következett be. A távoli kiújulás és a halálozás kockázatának 25,6%-os relatív csökkenése a KISQALI + AI mellett az önmagában adott AI-hoz képest; HR 0,744 (95%-os CI: 0,646–0,858; p<0,001); ARR: 4,9%. Nominális log-rank p-érték (leíró jellegű). Medián utánkövetési idő: 66,3 hónap.2
A betegek nem egyformák, de ez a kezelés egyformán jó választás lehet mindenkinek1
OS 6 évnél a NATALEE alcsoportjaiban:
Forrás: Slamon D, et al. 2026.2
Feltáró alcsoport-elemzés a NATALEE vizsgálatból. Statisztikai szignifikanciára vonatkozó következtetés nem vonható le.
A KISQALI + AI kezeléssel továbbra is jelentős eredményeket érhet el
Klinikailag jelentős OS-előny, amely idővel tovább nőtt2
A KISQALI jelenleg az egyetlen CDK4/6i, amely „A” besorolást ért el az ESMO-MCBS skáláján a HR+/HER2– EBC kezelésére‖11
6 évnél, ~11 hónapnyi további utánkövetés során nem azonosítottak új biztonságossági jelzéseket1,2,12
Kezelhető biztonságossági profil, főként reverzibilis és többnyire tünetmentes nemkívánatos eseményekkel1,12
A NATALEE vizsgálatban a leggyakoribb (≥20%-os gyakorisággal jelentett) nemkívánatos események a neutropenia, a fertőzések, a hányinger, a fejfájás, a fáradtság, a leukopenia és a kóros májfunkciós vizsgálati eredmények voltak.1
Kezdje el most a kezelést, hosszabbítsa meg a túlélést1,2
EBC esetén: a halálozás kockázatának csökkenése az önmagában adott AI-hoz képest (a NATALEE előre meghatározott, leíró jellegű, 6 éves OS-elemzése). 2 ABC esetén: statisztikailag szignifikáns OS-előny az önmagában adott ET-hez képest (MONALEESA vizsgálatok). †1
Szeretne többet megtudni a KISQALI-ról?
* Erőteljes konzisztencia: konzisztens eredmények a kezelésre alkalmas HR+/HER2– betegek széles körében, az iDFS (EBC), valamint a PFS és az OS (ABC) statisztikailag szignifikáns javulásával a NATALEE vizsgálatban alkalmazott AI-hoz, illetve a MONALEESA vizsgálatokban alkalmazott ET-hez képest. A KISQALI nem adható együtt tamoxifennel.1
† NATALEE: a KISQALI + AI és az önmagában adott AI előre meghatározott, 6 éves OS-elemzése: A halálozás kockázatának 19,1%-os relatív csökkenése a KISQALI + AI mellett az önmagában adott AI-hoz képest; HR 0,809 (95%-os CI: 0,661–0,989; p=0,019; nominális p-érték (leíró jellegű); becsült OS-arány: 91,9% vs. 89,7%; ARR: 2,1%). Az OS formálisan nem szerepelt a NATALEE statisztikai tesztelési stratégiájában.2 Az OS statisztikailag szignifikáns javulása ABC esetén az önmagában adott ET-hez képest a MONALEESA vizsgálatokban.3-5 MONALEESA-2: Medián 80 hónapos utánkövetésnél az ITT-populációban az mOS 63,9 hónap volt a KISQALI + AI mellett, szemben az önmagában adott AI mellett mért 51,4 hónappal (HR 0,76; 95%-os CI: 0,63–0,93; kétoldali p=0,008).3 MONALEESA-3: Medián 39,4 hónapos utánkövetésnél az ITT-populációban a KISQALI + fulvesztrant mellett az mOS-t nem érték el, míg az önmagában adott fulvesztrant mellett 40,0 hónap volt (HR 0,72; 95%-os CI: 0,57–0,92; egyoldali p=0,00455).4 MONALEESA-7: Medián 34,6 hónapos utánkövetésnél az ITT-populációban a KISQALI + ET mellett az mOS-t nem érték el, míg az önmagában adott ET mellett 40,9 hónap volt (HR 0,71; 95%-os CI: 0,54–0,95; egyoldali p=0,00973).5
‡ A CDK4/6i-kezelésre alkalmas, nagy kockázatú, HR+/HER2– EBC-ben szenvedő betegek legszélesebb köre a terápiás javallat, valamint a NATALEE vizsgálat (KISQALI) és a monarchE vizsgálat 1. kohorszának (abemaciklib) beválasztási kritériumai alapján.1,2,6-8
§ Nagy kockázatú N0 betegségnek minősül a T3–4N0 betegség, illetve a T2N0, 2-es grádusú betegség további kockázati tényezőkkel, például ≥20%-os Ki-67-értékkel vagy ≥26-os Oncotype DX Breast Recurrence Score, illetve nagy kockázatot jelző Prosigna/PAM50, MammaPrint vagy EndoPredict EPclin pontszám alapján meghatározott genomikai kockázattal, vagy a T2N0, 3-as grádusú betegség.8
‖ EBC esetén: ESMO-MCBS „A” besorolás a KISQALI + AI kezelésre (NATALEE vizsgálat).11 A besorolások A-tól C-ig terjednek, ahol az A a legmagasabb: Az A és a B besorolás jelentős előnyt jelez kuratív kezelés esetén.13
Az ESMO-MCBS besorolásai szakmailag lektorált klinikai vizsgálati közleményeken alapulnak. Az ESMO-MCBS besorolásait validált, standard módszertannal határozzák meg, és közzétételük előtt klinikusokból és statisztikusokból álló csoport vizsgálja felül azokat. Az ESMO-MCBS a publikált adatok alapján értékeli a daganatellenes gyógyszerek klinikailag jelentős előnyeit, és ezzel támogatja a klinikai döntéshozatalt. Az ESMO-MCBS besorolásait a folyamatosan változó terápiás környezetben, a klinikai gyakorlati irányelvekkel összefüggésben kell értelmezni.13,14
MONALEESA-2: N=668; A HR+/HER2– ABC elsővonalas kezelésének kettős vak, placebokontrollos, 1:1 arányban randomizált, multicentrikus, III. fázisú vizsgálata posztmenopauzális nőknél. Szájon át adott napi 600 mg KISQALI vagy placebo (3 hét kezelés / 1 hét szünet) + AI (2,5 mg letrozol folyamatosan). Az elsődleges végpont a PFS volt; a fő másodlagos végpont az OS volt.3
MONALEESA-3: N=726; A HR+/HER2– ABC első- vagy másodvonalas kezelésének kettős vak, placebokontrollos, 2:1 arányban randomizált, III. fázisú vizsgálata posztmenopauzális nőknél, beleértve a korai kiújulást mutató betegeket is. Szájon át adott napi 600 mg KISQALI vagy placebo (3 hét kezelés / 1 hét szünet) + 500 mg intramuszkuláris fulvesztrant (minden 28 napos ciklus 1. napján, az 1. ciklus 15. napján egy további adaggal). Az elsődleges végpont a PFS volt; a fő másodlagos végpont az OS volt.4
MONALEESA-7: N=672; A HR+/HER2– ABC elsővonalas kezelésének kettős vak, placebokontrollos, 1:1 arányban randomizált, III. fázisú vizsgálata pre- vagy perimenopauzális nőknél, akik korábban legfeljebb egy vonalban kaptak kemoterápiát ABC miatt. Szájon át adott napi 600 mg KISQALI vagy placebo (3 hét kezelés / 1 hét szünet) + AI (2,5 mg letrozol vagy 1 mg anasztrozol) vagy szájon át adott napi egyszeri 20 mg tamoxifen folyamatosan + LHRH-agonista (3,6 mg szubkután goszerelin, mindegyik ciklus 1. napján). 5 Az elsődleges végpont a PFS volt; a fő másodlagos végpont az OS volt.5 A KISQALI nem adható együtt tamoxifennel. 1
A NATALEE multicentrikus, randomizált, nyílt, III. fázisú klinikai vizsgálat a KISQALI + AI és az önmagában alkalmazott AI összehasonlítására a HR+/HER2– EBC adjuváns kezelésében. N=5101. A betegek napi 400 mg KISQALI + AI kezelést kaptak 3 éven át, míg az AI-kezelést legalább 5 évig folytatták. A randomizálást megelőzően bármilyen (neo)adjuváns ET alkalmazása legfeljebb 1 évig volt megengedett. Az elsődleges végpont az iDFS volt; a másodlagos végpontok közé tartozott az OS és a DDFS. 2
A KISQALI aromatázinhibitorral kombinálva a HR+/HER2– EBC adjuváns kezelésére javallott a kiújulás nagy kockázata esetén. Pre- vagy perimenopauzális nőknél, illetve férfiaknál az AI-t LHRH-agonistával kell kombinálni. A készítmény aromatázinhibitorral vagy fulvesztranttal kombinálva a HR+/HER2–, lokálisan előrehaladott vagy metasztatikus emlőrák kezelésére is javallott nőknél, első endokrin alapú kezelésként vagy korábbi endokrinterápiát követően. Pre- vagy perimenopauzális nőknél az ET-t LHRH-agonistával kell kombinálni. A KISQALI nem adható együtt tamoxifennel.1
1L: elsővonalas; 2L: másodvonalas; ABC: előrehaladott emlőrák; AE: nemkívánatos esemény; AI: aromatázinhibitor; ARR: abszolút kockázatcsökkenés; CDK4/6i: ciklinfüggő kináz 4 és 6 inhibitor; CI: konfidenciaintervallum; DDFS: áttétesbetegség-mentes túlélés; EBC: korai emlőrák; ESMO: Európai Klinikai Onkológiai Társaság; ESMO-MCBS: az ESMO klinikai előny nagyságát értékelő skálája; ET: endokrinterápia; HCP: egészségügyi szakember; HER2–: humán epidermális növekedésifaktor-receptor-2-negatív; HR: relatív kockázati arány; HR+: hormonreceptor-pozitív; iDFS: invazívbetegség-mentes túlélés; ITT: kezelési szándék szerinti; LHRH: luteinizáló hormon-releasing hormon; mOS: medián teljes túlélés; OS: teljes túlélés; PFS: progressziómentes túlélés; RRR: relatív kockázatcsökkenés.
Hivatkozások
- KISQALI (ribociklib). Alkalmazási előírás.
- Slamon D, et al. Bemutatva az Európai Klinikai Onkológiai Társaság 2026. október 23–27. között Madridban (Spanyolország) megrendezett kongresszusán.
- Hortobagyi GN, et al. N Engl J Med. 2022;386(10):942–950.
- Slamon DJ, et al. N Engl J Med. 2020;382:514–524.
- Im SA, et al. N Engl J Med. 2019;381(4):307–331.
- Verzenios (abemaciklib). Alkalmazási előírás.
- Harbeck N, et al. Ann Oncol. 2021;32:1571–1581.
- Slamon DJ, et al. Ther Adv Med Oncol. 2023;15:1–16.
- Hortobagyi GN, et al. Ann Oncol 2025;36(2):149–157.
- Riggio AI, et al. Br J Cancer. 2021;124(1):13–26.
- Ribociklib NATALEE ESMO-MCBS értékelőlap. Elérhető: https://www.esmo.org/guidelines/esmo-mcbs/esmo-mcbs-for-solid-tumours/esmo-mcbsscorecards?scorecard=468. Utolsó felkeresés: 2026. szeptember.
- Fasching PA, et al. JAMA Oncol. 2025:11(11):1364–1372.
- Cherny NI, et al. Ann Oncol. 2025;36(8):866–908.
- ESMO-MCBS értékelőlapok. Elérhető: https://www.esmo.org/guidelines/esmo-mcbs/esmo-mcbs-for-solid-tumours/esmo-mcbs-scorecards. Utolsó felkeresés: 2026. szeptember.
2026.11.09. - FA-50005259
Kattintson ide az alkalmazási előírás megtekintéséhez.